مقدمه: بسته پژوهشی نوروز

  • PDF

 

مردم سراسر جهان به جشن‌ها، اعیاد و مراسم تاریخی خود اهمیت زیادی می‌دهند. هر ملت و قومی دارای جشن‌ها، اعیاد و آیین‌های ملی می‌باشند و با رعایت آداب و رسوم خاص مربوط به هر یک از آنها، به بزرگداشت‌شان می‌پردازند. در کشور ما ایران نیز جشن‌های ملی ـ مذهبی زیادی وجود دارد که هرساله مردم به برپایی آنها می‌پردازند برای نمونه می‌توان به نوروز اشاره کرد.

نوروز و آیین‌های آن از جمله نمادها و نشانه‌های بارز فرهنگ و تمدن ایران زمین است. به گونه‌ای که جشن‌های مرتبط با نوروز در امتداد و مکمل یکدیگرند ـ از خانه‌تکانی گرفته تا دید و بازدید، صله رحم و سیزده بدر ـ همۀ آنها نشانگر نظمی است که در آیین دیرپای ایرانی از جایگاهی خاصی برخوردار است.

نوروز، بازگشت چرخه طبیعت به اعتدال بهاری و رجعت انسان به خویشتن نیز به‌شمار می‌رود. روزی که روح و جان به تن مرده زمین باز می‌گردد و لاجرم این تغییر و تحول بر فطرت آدمیان نیز کارساز است.

عید نوروز علاوه بر ایران، در کشورهای همسایه همچون افغانستان، پاکستان، تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان، قزاقستان، آذربایجان و بخش‌هایی از ترکیه و هند مورد توجه قرار می‌گیرد و هم‌زمان این کشورها سالانه با فرارسیدن نوروز به جشن و شادی می‌پردازند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز در تاریخ سه‌شنبه ۴ اسفند ۱۳۸۸ برابر با( ۲۳ فوریه ۲۰۱۰) با تصویب قطعنامه‌ای روز ۲۱ مارس برابر با ( اول فروردین) را به‌عنوان «روز بین­المللی نوروز و فرهنگ صلح» نامگذاری کرده و در تقویم خود جای داده است، طی این اقدام، نوروز ایرانی به‌عنوان مناسبتی بین‌المللی به رسمیت شناخته شد.

اما سیزدهمین روز فروردین که در ایران، روز طبیعت نامگذاری شده، روزی است که علاوه بر دور هم جمع شدن آشنایان و خانواده‌ها، مردم سرزمینمان از مواهب طبیعی الهی نیز بهره‌مند می‌شوند. سیزده بدر یا روز طبیعت از مهم‌ترین رسوم مشترک در میان اقوام ایرانی است. ایرانیان از گذشته‌های دور با آغاز بهار و ورود به سال جدید و پس از چند روز دید و بازدید و تبریک سال نو، گویا برای تکمیل شادی خود و دور کردن غم و غصه و خستگی، دورهم نشینی، بازی و بهره‌مندی از مواهب طبیعت و هوای پاک و زمین سرسبز در روز سیزدهم فروردین ماه با بیرون آمدن از خانه، مراسم سیزده به در را اجرا می‌کنند.

رسانه ملی نیز به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دستگاه‌های فرهنگ‌ساز که به تعبیر مقام معظم رهبری، مسئولیت مدیریت و هدایت فرهنگ و افکار عمومی جامعه را بر عهده دارد، در زمینۀ احیای سنت‌های اصیل نوروز و استحکام آیین‌های وحدت‌آفرین و تعامل بخش این جشن طبیعت ‌محور، از نقش و جایگاه مهمی
برخوردار است. از این رو مدیریت پژوهش برنامه‌ای مرکز طرح و برنامه و نظارت سیما، بسته پژوهشی نوروز را با تاکید بر«روز طبیعت» تدوین و منتشر کرده است، تا در اختیار مدیران، شبکه‌ها، گروه‌ها، تهیه‌کنندگان و سایر عوامل برنامه‌سازی تلویزیونی قرار دهد.

اميد است برنامه‌سازان و دست‌اندرکاران اين حوزه با استفاده از اطلاعات موجود از آداب و رسوم اين آيين کهن که با مضامين و عناصر ديني و شعائر اسلامي درهم آميخته است، گامي مؤثر براي ترويج سنت‌هاي اصيل و ديرين اين آيين بردارند.

بسته پژوهشي «نوروز » در دو بخش مجزا با عنوان بخش ویژه و بخش مخزن تهیه شده است که به شرح زیر می‌باشند:

الف- بخش ویژه: سیزده بدر و روز طبیعت:

کلیات و تاریخچه، آداب و آیین‌های سیزده بدر، توصیه‌های ایمنی و بهداشتی، توصیه‌های زیست محیطی، دروغ و نحوست سیزده، روایت‌ها و مراجع، سفر کوتاه، صوت و تصویر، گزارش محیط زیست، موسسه و انجمن‌های زیست محیطی، مأخذشناسی

ب-  بخش گنجینه نوروز:

پیام‌های نوروزی حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، تقویم، جغرافیای نوروزی، داستان‌های نوروزی، کتاب‌های نوروز، کتابشناسی نوروز، مستندهای نوروزی، مقالات نوروزی، نوروز از نگاه اندیشمندان انقلاب اسلامی، نوروز از نگاه تصویر، نوروز در آیات و روایات اسلامی، نوروز در ایران، اشعار نوروزی، زیرنویس‌های نوروزی به تفکیک شبکه‌ها.شما در این صفحه هستید :