مقدمه: حماسه 9 دی

  • PDF
مقدمه
روند تحولات سال 88، به‌خصوص در روزهای پایانی آذر و دهه اول دی ماه سال 88، آن‌چنان پر سرعت بود که یادآوری و مرور آن چه بر کشورمان، ایران عزیز در این ماه‌های پر حادثه گذشت، نیازمند تحقیق گسترده و چاپ ده‌ها کتاب و مقاله است. چنين مي‌نمايد اين اتفاق بعد از انتخابات روز 22 خرداد سال 88 شروع شد. رهبر معظم انقلاب در نخستین ساعت رأی‌گیری ضمن انداختن رأی خود به صندوق در حسینیه امام خمینی (ره)، از ضرورت تلاش مردم جهت ناکام گذاردن تشنجات سخن گفتند و در ادامه نقل و قول‌هایی را که طی روزهای قبل از انتخابات حامیان برخی کاندیداها به ایشان منتسب کرده بودند تکذیب نمودند و از مردم خواستند تا به این شایعات توجهی نداشته باشند؛ چرا که این اقدامات کار انسان‌های ناسالم است. این در حالی بود که برخی کاندیداها با اقدامات و صحبت‌ها و اعلام پیروزی قبل از شمارش آرا بذر فتنه و فتنه‌گری را در اذهان برخی بیماردلان كاشتند و حتی سبب گمراهی برخی از مسئولان سیاسی نیز شدند که معظم‌له به آنان لقب (خواص بی‌بصیرت) دادند.
در عرصه رسانه‌ای جریان راه‌اندازی شبکه فارسی‌وان و القائات این شبکه و همچنین هجمه سایر رسانه‌های خارجی فارسی‌زبان مانند بی‌بی‌سی و صدای آمریکا و غیره با برنامه‌ریزی نبرد رسانه‌ای بزرگی شکل گرفت؛ در همین راستا دشمنان نظام فضای سایبری و مجازی تویتر و فیس‌بوک وغیره را به خدمت گرفتند و به طرفداران خود از این طریق كمك مي‌كردند. در ایالات متحده موسسه‌اي مانند آمریکن اینتر پرایز وجود دارد که شخصیت‌های متنفذی چون مایکل لدین، ریچارد پرل، داگلاس فیشر در آن فعالیت می‌کنند. در این موسسه کمیته‌ای وجود دارد به نام «کمیته خطر جاری» که یکی از مراکز پژوهشی حامی گسترش نافرمانی مدنی در کشورهایی است که مخالف آمریکا هستند و مستقل‌اند، این موسسه در جریان فتنه 88 و بعد از انتخابات ایران حمایت‌های زیادی از فتنه‌گران كرد.
فعالیت این موسسات و پادوهای آنها در کشور از همه ابزارها برای ترویج نافرمانی مدنی استفاده می‌کردند و با بهره‌گیری از ظرفیت سازمان‌های به اصطلاح بشر دوستانه سعی نمودند تا در جامعه تنش و تشویش به وجود آورند. اینان بهترین فرصت  هجمه به نظام را  زمان انتخابات دیدند و با دستاویز قرار دادن توهم تقلب همه سعی‌ خود را برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی عزم کردند. عوامل خارجی در فتنه سال 88 نقش اصلی را ایفا  می‌کردند و از قبل برنامه‌ریزی‌های دقیقی داده بودند، اما عوامل داخلی زمینه را برای آنها فراهم آوردند. عملیاتی که حضرت آقا از آن با عنوان (فتنه) یاد کردند. علت ناميدن «فتنه» از سوي معظم‌له به این دلیل بود که آن‌قدر این برنامه و توطئه پیچیده بود که حتی بسیاری از خواص با سابقه که باید با تحلیل‌های درست خود جامعه را به راه راست هدایت می‌کردند، خودشان دچار فتنه شدند و با مواضع نادرست و یا با سکوت خود آن هم در هنگامی که باید روشنگری می كردند هم خود و هم دیگران را به ورطه فتنه‌گری انداختند. خطای فتنه‌گران  زمانی عیان شد که در روز عاشورای سال 88 در حالی که مردم در ماتم عزای حسینی بودند، فتنه‌گران از خلوتی معابر استفاده کرده و دست به اغتشاش زدند. حرمت‌شکنی ظهر عاشورا مردم انقلابی ایران اسلامی را چنان خشمگین نمود که در روز 9 دی همان سال جمعیت چندین میلیونی در تهران و دیگر نقاط کشور در خیابان‌ها حضور به هم رساندند و با شعارهای کوبنده خشم خود را از حرمت‌شکنی نسل منافقان به ساحت حضرت سیدالشهدا (ع) اعلام نمودند.
رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، در زمینه حماسه نهم دی ماه فرمودند كه اراده خداوند متعال و ایمان به توفیق الهی عامل اصلی هدایت قلب‌ها و د‌لهای ملت ایران برای حضور در عرصه‌های مختلف است. ایشان حضور عظیم و میلیونی مردمی را در نهم دی 88 تجلی بارزی از هویت و ماهیت انقلابی یعنی روح دیانت حاکم بردل‌های مردم دانستند. ایشان در تبیین حقیقت حماسه نهم دی به دو عنصر حضور گسترده مردمی و ایمان دینی مردم اشاره و خاطر نشان کردند که نهم دی حادثه کوچکی نیست بلکه آن حرکت عظیم و ماندگار مردمی شبیه حرکت بزرگ ملت در روزهای نخست انقلاب است و باید تلاش شود در سالگرد این حماسه حرف اصلی ملت ایران، یعنی حرکت در سایه دین و تحقق وعده‌های الهی، تبیین شود. از نظر ایشان در این روزها مردم بر اساس وظیفه دینی خود به میدان آمدند تا نشان دهند که برخلاف تبلیغات فتنه‌گران مردم ایران ضمن پایبندی به نظام جمهوری اسلامی از عزم و اراده دینی استوار برخوردار است. در  میانه این نبرد رسانه‌ای، رسانه ملی نقش بی‌بدیلی در روشنگری و مقابله با رسانه‌های بیگانه داشت و بیشترین نقش را در خلق حماسه نهم دی ایفا نمود.
مناسبت‌های سالگرد نهم بستر مناسبی به منظور بازشناسی زمینه‌های این رخداد از طریق رسانه ملی محسوب می‌شوند و اداره کل آموزش و پژوهش یکی از فعالیت‌های پژوهشی خود را به تهیه بسته‌های پژوهشی ویژه این مناسبت‌ها اختصاص داده است. در این راستا « بسته پژوهشی نهم دی2»در اختیار  برنامه سازان محترم قرار گرفته است. این بسته که به همت گروه معرفتی این اداره کل تهیه شده اطلاعات محتوایی لازم اعم از متون پژوهشی، تصاویر، صوت، فیلم و ... را دربر دارد و تلاش شده است که این اطلاعات در نزدیک‌ترین قالب به برنامه‌سازی تنظیم شود. ضمن ابراز امیدواری برای مفید واقع شدن این مجموعه، انتظار داريم همکاران محترم با نظرات و پیشنهادهای خود در بهبود فعالیت‌های بعدی ما را یاری رسانند.
با توجه به جنبه سیاسی-امنیتی رخداد نهم دی پیشنهاد می‌شود در استفاده از مطالب این بسته ملاحظات رسانه‌ای لازم صورت گیرد.
عمده ترین مطالب این بسته شامل موارد زیر است:
1) -رسانه ها -9 دی و فتنه 1388
رسانه های داخلی
رسانه ملی
سینما
روزنامه ها
رسانه‌های خارجی
بی بی سی
صدای امریکا
شبکه‌های مجازی
2) دیدگاه رهبران فکری
بازخوانی بیانات رهبر معظم انقلاب درباره 9دی
بصیرت در اندیشه رهبران و متفکران  اسلامی
دشمن‌شناسی در اندیشه رهبر معظم انقلاب
مقالات مبتنی بر دیدگاه رهبران نظام
3) روز شمار وقایع
روزشمار تلخ و شیرین دی‌ماه ۸۸
روزشمار حوادث پس از انتخابات 88
4) تحلیل‌های کارشناسی
ارزیابی یک ستم تاریخی
از قیام 19 دی تا حماسه 9 دی
آمریکا در فتنه 88 دنبال براندازی بود
بازخوانی حماسه ماندگار
بازخوانی حوادث 18 تا 23 تیرماه 78
پیام 9 دی ایستادگی ملت ‌مقابل استکبار
تجلی پیوند مستحکم دین و سیاست
تحلیلی جامع در باره 9 دی
جمعه‌های سرنوشت‌ساز در فتنه 88
حماسه 9 دی انقلاب اسلامی را تقویت کرد
یک سال پیش در چنین روزی
5) مواضع شخصیت‌ها
شخصیت‌های داخلی
نقد مواضع شخصیت‌های خارجی
نقد مواضع شخصیت‌های ایرانی مستقر در خارج
6) مواضع کشورهای بیگانه
انگلیس ، آمریکا و انقلاب ایران
بازخوانی نقش بیگانگان در ناآرامی‌های سال 88
بازخوانی نقش دولت‌ها و رسانه‌های غربی در فتنه 88
قلم‌هاي روان شده آگاهان بين‌المللي پيرامون فتنه 88
نقش سفارتخانه‌های خارجی و آمریکا در فتنه 88
7) بانک های اطلاعاتی
پژوهشگاه ‌ها
سايت‌ها
کتابشناسی
کارشناسان تحلیلگر سیاسی انقلاب
8) گنجینه مقالات
آسيب‌شناسي انقلاب
حماسه نهم دی-شاخصه‌ها و بصیرت افزایی
دستاوردها وپیامدها
الف-خارجی
ب-داخلی
دشمنان انقلاب
الف-خارجی
ب-داخلی
نهم دی نقاط عطف پیوند با محرم وعاشورا
10) متون برنامه‌سازی
پلاتو
نریشن
زیرنویس
سؤالات مسابقات تلویزیونی
طرح‌های پیشنهادی برنامه‌سازی
ایده، سوژه و موضوعات برنامه‌سازی

از کدام قسمت وب سایت بیشتر استفاده می کنید؟
نتایج

شما در این صفحه هستید :