فناوری‌های مدرن تلویزیونی

  • PDF
فناوری ‌ های مدرن تلویزیونی: نمایشگر OLED
 
شرکت سونی برای نخستین بار از تلویزیون 27 اینچی OLED پرده ‌ برداری کرد. ضخامت این نمایشگر فقط 0/3 میلی ‌ متر (سه دهم میلی ‌ متر) است. با ورود فناوری OLED به بازار باید به فکر خداحافظی با پلاسما و LCD طی چند سال آینده باشیم. اما شاید خیلی ‌ ها هنوز با OLED آشنا نباشند. این عبارت مخفف: organic light-emitting diode است. و به نوعی LED گفته می ‌ شود که به صورت ذاتی و بدون احتیاج به نور پس ‌ زمینه از خود نور تولید می ‌ کنند. این قابلیت سبب می ‌ شود که این فناوری نسبت به LCD و پلاسما برتری داشته باشد.
 
برتری دیگر فناوری OLED مصرف کمتر برق آن است ؛ بنابراین، استفاده ‌ ی آنها در لپ ‌ تاپ ‌ ها موجب افزایش طول عمر باتری ‌ ها خواهد شد.
 
نکته ‌ی جالب دیگر در مورد OLED این است که نور و رنگ ساطع ‌ شده از آنها ارتباطی با میزان انرژی مصرفی ندارد؛ یعنی: در حالت نشان دادن رنگ سفید روشن و سیاه تاریک، به یک میزان انرژی مصرف می ‌ کند. کوچک بودن اجزای تشکیل ‌ دهنده سبب می ‌ شود که بتوان با استفاده از OLED کنتراست ‌ های بسیار بهتری ایجاد کرد. برای نمونه، قرار است که تلویزیون سونی با کنتراست 1000000:1 ارائه شود.
 
استفاده از OLED ها به همین جا خلاصه نمی ‌ شود. ایده ‌ های زیادی وجود دارد که در آینده به جای کاغذ دیواری خانه از OLED استفاده خواهیم کرد و یا بر روی لباس و اتومبیل ‌ ها نمایشگرهای OLED خواهیم داشت. اما مشکل بزرگ فعلی OLED گران بودن آن است؛ به طوری که فرایند تولید سخت و بسیار گران ‌ قیمت آن فعلا این فن ‌ آوری را در دسترس عموم قرار نداده است. اما بعضی ‌ ها پیش ‌ بینی می ‌ کنند که ظرف 5 سال آینده خیلی از ما در خانه خود تلویزیون و نمایشگر OLED خواهیم داشت.

شما در این صفحه هستید :