ویژگی های استودیو

  • PDF
استودیو محلی برای اجرای برنامه­ها است و باید طوری طراحی شود که گنجایش تمام وسایل لازم برای تولید برنامه از قبیل دوربینها، وسایل مربوط به نور، صدا، دکور و همچنین فضای کافی برای بازی بازیگران را داشته باشد. مسئله مهم در طرح یک استودیوی تلویزیونی ایجاد فضای کافی برای حرکت دوربین تلویزیونی به آسانی می­باشد. از لحاظ فیزیکی یک استودیو، می­توان به موارد زیر اشاره کرد:
 
اغلب استودیوها به صورت 4 گوش با مساحتهای مختلف هستند. با وجود اینکه استفاده از عدسی­های زوم، حرکت دوربین را محدود کرده است ولی هنوز هم اندازه استودیو بر روی نحوه گرفتن تصویر تأثیر می­گذارد. هرچه استودیو بزرگتر باشد از نظر تولیدی، امکانات بیشتر خواهد بود. البته این موضوع بستگی به نوع برنامه در حال اجرا دارد. یک استودیوی متوسط دارای ابعاد 12× 18 متر است و مساحت استودیو معمولاً بین 80 تا 600 مترمربع متغیر است و بطور کلی می­توان گفت نسبت ابعاد یک استودیو باید حدود 1 به 1/1 تا 1 به 5/1 باشد که نسبت 1 به 3/1 مناسبترین است. نسبت ابعاد 1 به 1 به دلیل پیدایش آکوستیک ناخوشایند، مطلوب نیست. همچنین کف استودیو به استثنای مواقعی که در آن دوربین کاملاً ثابت است باید افقی، هموار و درمقابل ارتعاشات مقاوم باشد. کف یکپارچه و محکم برای استودیو ضروری است. هنگام قدم زدن و حرکت دوربینها بر روی آن نباید صدا تولید شود. روکش نهایی کف استودیو نباید لغزنده باشد و باید دارای پرداختی مات بوده و بتواند رنگ آمیزی پی درپی را به همراه شست و شو تحمل کند. دیوارهای استودیو باید به قدری ضخیم باشند که عایق صوتی مناسبی ایجاد کنند و همچنین باید از نظر آکوستیکی چنان پرداخت شوند تا زمان پس آوایی و کیفیت صوتی در استودیو قابل کنترل باشد. استودیو احتیاج به درهای بزرگ جهت آوردن دکورهای عظیم به داخل آن دارد، و نیز باید از نظر آکوستیکی، صدا را از خود عبور ندهند، به همین منظور معمولاً درها را دوجداره می­سازند. یکی دیگر از فاکتورهای مهم در طرح استودیو ارتفاع سقف است. اگر ارتفاع سقف کم باشد، دوربین در هنگام گرفتن تصویر، قسمتهایی ناخواسته از قبیل پروژکتورهای سقف و پایه­های میکروفن سقفی را نیز می­گیرد. از آنجا که ارتفاع متوسط تصویر تلویزیونی 3 متر است، حداقل ارتفاع سقف لازم برای یک کار حرفه­ای تولید معمولی باید 4 متر باشد. البته ارتفاع بیشتر خیلی بهتر است، درنتیجه ارتفاع سقف استودیوها بین 4 تا 12 متر متغیر است.
 
در ضمن در استودیو نیاید پنجره­ای به خارج وجود داشته باشد، چون کنترل نور در داخل استودیو مشکل می­شود، مگر پنجره بین استودیو و اتاق فرمان. همچنین برای کمک به تعیین محل دقیق صحنه، دیوارهای استودیو باید در فواصل منظم شماره گذاری شود. کف استودیو را نیز می­توان به همین طریق با شماره­های کمرنگ علامتگذاری کرد تا جهت راهنمایی به کار آید.
 
درنهایت وقتی برنامه­ای در استودیو درحال ضبط یا پخش بر روی آنتن است، یک علامت آگاهی دهنده که به صورت یک چراغ قرمز چشمک زن در بالای درب ورودی استودیو است، روشن­ می­شود. در این هنگام ورود به داخل استودیو ممنوع است.

شما در این صفحه هستید :