کتاب

زیبایی شناسی تصویر

  • PDF

 

در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است:

روانشناسان معتقدند که کودکان می ­توانند مهارت­های مورد نیاز برای اندیشیدن را از طریق تماشای عناصر تصویری و رابطه متقابل با محیط فرا گیرند. از آنجا که قلمرو وسیع ادراک دیداری دارای حوزه­ های متعددی است و تلویزیون به مثابه ابزاری است که کودکان به طور متوسط روزانه 5 ساعت به تماشای آن می­ نشینند، بر این اساس می ­توان از آن به عنوان یکی از مهم­ترین عوامل شکل دهنده ادراک بصری کودک نام برد. با نگاهی به برنامه­های تلویزیونی می ­توان "طراحی صحنه و دکور" به عنوان یکی از عناصر اصلی تاثیرگذار بر ادراک بصری مخاطب کودک نام برد که در این پژوهش سعی شده است به مولفه­ ها و ویژگی ­های آن پرداخته شود.

 

زیباییشناسی تلویزیون

مولف: علی اسکندری

انتشار: تابستان 1397

صفحات: 84 صفحه

قطع: رقعیآخرین به روز رسانی در دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۵

کتابشناسی تلویزیون

  • PDF

کتابشناسی، از جمله منابع مهم اطلاعاتیِ مورد نیاز محققان و پژوهشگران حوزه‌های گوناگون محسوب می‌شود، تا بواسطه آن بتوان با جامعیت بیشتری به موضوع ورود کرده و از نتایج تحقیقات و تألیفات دیگران مطلع شد. بدیهی است که عرصۀ رسانه نیز از این امر مستثنی نیست. در همین راستا مدیریت پژوهش سیما اقدام به تالیف و انتشار کتابشناسی تلویزیون نموده است.

در این کتاب‌شناسی به طور خاص سعی شده کتاب‌ها و کتابچه‌های منتشره در حوزۀ تلویزیون برای علاقه‌مندان این عرصه اعم از محققین، برنامه‌سازان، دانشجویان و کارکنان رسانه گردآوری شده و از منابعی که به طور عام به موضوع رسانه پرداخته‌اند، صرف‌نظر شده است. این کتاب‌شناسی علاوه بر نسخه چاپی، واجد نرم‌افزار کتاب‌شناسی است، که امکان جستجوی ساده و تخصصی را دارد؛ بصورتی که می‌توان با استفاده از واژه‌های مورد نظر، کلیه آثار منتشره در زمینه تلویزیون را مورد جستجو قرار داد.

 

کتابشناسی تلویزیون

مولف: حمدالله باستی

انتشار: زمستان 1396

صفحات: 276 صفحه

قطع: وزیری


آخرین به روز رسانی در دوشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۱

مهارت های مدیریت رسانه

  • PDF

کتاب مهارت های مدیریت رسانه به همت مدیریت پژوهش مرکز طرح، برنامه و ارزیابی سیما منتشر شد. در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است:

یکی از دغدغه­ های همیشگی سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی، توانمندسازی مدیران رسانه ملی و آماده کردن آنان جهت بالابردن کیفیت عملکرد بوده است. بررسی­ها نشان می­دهد بسیاری از ضعف­ها و کاستی­های مدیریتی در شبکه­ های تلویزیونی به علت عدم آشنایی مدیران با مهارت­های مهم مدیریت رسانه است. سرعت، دقت و صحت عملکرد مدیر رسانه که در مجموع می­توان به آن عنوان "کارآمدی" داد، هدفی است که با توانمندسازی مهارتی مدیران شبکه­ ها رقم خواهد خورد. به عقیده اغلب صاحب نظران علم مدیریت، درصد پایینی از مهارت­ها و توانایی­ های هنر مدیریت، ذاتی بوده و در شخصیت و لایه­ های پنهان افراد نهفته است. این گروه از مهارت­ها بدون یادگیری قابل برجسته­ سازی و ظهور است. اما درصد بالایی از مهارت­های مدیریتی نیازمند اکتساب و آموزش است.

 

مهارت های مدیریت رسانه

پژوهشگران : دکتر وحید خاشعی و سید مهدی میرحاجی

انتشار: 1396

تعداد صفحات: 193

قطع: رقعی


آخرین به روز رسانی در دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۹

تفکر پروری در حوزه کودکان

  • PDF

کتاب تفکر پروری در حوزه کودکان به همت مدیریت پژوهش مرکز طرح، برنامه و ارزیابی سیما منتشر شد. در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است:

تفکر پروری و آموزش تفکر یکی از ضروریات زندگی معاصر است و آموزش مهارت­های تفکر، یکی از باارزش­ترین حوزه­های تحقیق و توسعه آموزشی است. توجه به این مهم منجر به تربیت نیروی انسانی خلاق، نوآور و توانا در تصمیم­گیری­های حساس خواهد شد.

ریشه نهضت آموزش مهارت­های فکری به کودکان در این اعتقاد نهفته است که روش تفکر را می­توان یاد گرفت و آموزش داد؛ همچنین می­توان سطح هوش کلی هر کودک را از طریق استفاده از میانجی­هایی از جمله معلم، والدین و رسانه ارتقا بخشید.

 

مروری اجمالی بر مفاهیم تفکر پروری در حوزه کودکان

پژوهشگر: علی اسکندری

انتشار: آبان 96

تعداد صفحات: 73

قطع: رقعیآخرین به روز رسانی در يكشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۲

موسیقی کودک در برنامه های کودک تلویزیون

  • PDF

کتاب موسیقی کودک به همت مدیریت پژوهش مرکز طرح، برنامه و ارزیابی سیما منتشر شد. در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است:

یکی از مهم­ترین مبادی آشنایی کودکان با موسیقی، برنامه­ های تلویزیونی است که ویژه این گروه سنی تولید و پخش می­شوند. از آنجا که کارکرد اساسی موسیقی کودک، پدیدآیی تحرک و فعالیت ذهنی، باروری قدرت خیال پردازی پویا و پرورش حس زیبایی شناختی کودکان در عرصه آثار شنیداری است، تولیدکنندگان برنامه­ های کودک در تلاش ­اند تا ضمن توجه به اهمیت کارکرد عنصر موسیقی در برنامه، بر رعایت هر چه بیشتر استانداردهای این ژانر موسیقی در آثار خویش متعهد بوده و از این طریق سهم خود را در تحقق اهداف ترسیم شده برای موسیقی کودک به درستی ایفا کنند.

 

موسیقی کودک در برنامه های تلویزیون

پژوهشگران: سیداحمد میرمعصومی، پروین صالح زاده

تاریخ انتشار: پاییز 1396

تعداد صفحات: 110

قطع: رقعی


 

آخرین به روز رسانی در يكشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۳

آئین نامه تولید وپخش برنامه های زنده تلویزیونی

  • PDF
امتیاز کاربر: / 3
بدخوب 

alt

عنوان : آئین نامه تولید وپخش برنامه های زنده تلویزیونی
ناشر: اداره کل آموزش و پژوهش سیما
تعداد صفحات : 21
سال انتشار: 1393
مجری طرح : اداره کل اطلاعات و برنامه ریزی سیما
 

دانلود نسخه الکترونیکی کتاب

آخرین به روز رسانی در يكشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۴۴


شما در این صفحه هستید : کتاب ها