کتاب «سیمای ایران در مستندهای تلویزیونی غرب»

  • PDF
کتاب «سیمای ایران در مستندهای تلویزیونی غرب»
 
نویسنده:  عبدالله بیچرانلو 
 
این کتاب که به ارائه تصاویر ناپسند و غیرواقعی از ایران در فیلم‌ها و مستندهای غربی می‌پردازد، دربرگیرنده اخبار و گزارش‌های خبری، گفتوگوها و میزگردهای شبکه‌های تلویزیونی است که در تمام آن‌ها تلاش شده است تصویری نامطلوب از ایران به مخاطب القا شود.
در این کتاب می‌توانید مشهورترین مستندهای تلویزیونی ساخته شده درباره ایران و ایرانیان را بشناسید و چیستی انگاره‌های ارائه شده درباره ایرانیان، مضامین، نشانه‌ها، عناصر و پیام‌های مشترک این مستندها را دریابید.
در این کتاب، 10 مستند تلویزیونی که رویکرد فرهنگی ـ اجتماعی در آن‌ها برجسته‌تر است و در فاصله سال‌های 2000 تا 2011 ساخته شده‌اند، با روش نمونه‌گیری هدفمند، مورد تحلیل قرار گرفته‌اند.
مستندهای بررسی شده، بین 51 تا120 دقیقه را به خود اختصاص داده و غالباً از شبکه‌های سی‌ان‌ان، بی‌بی‌سی، دیسکاوری، پی‌بی‌اس یا آرته پخش شده‌اند.
در فصل اول کتاب، نویسنده مخاطب خود را با عوامل موثر در ساخت مستندها آشنا می‌کند و معتقد است در آثار مورد بررسی، عناصر گوناگون بصری مثل رنگ، ریتم و بافت و نیز زبان خاص روایت موضوع، زاویه دوربین، چگونگی چینش تصاویر در کنار یکدیگر، استفاده یا عدم استفاده از موسیقی، بهره‌گیری از نریشن و ... هر یک با دقت تمام انتخاب شده‌اند تا در ذهن مخاطب تاثیرات خاصی را حاصل کنند.
فصل دوم و اصلی کتاب به بررسی مستندهای «سفر به انتهای زمین، مردمانی از آتش»، «سفر انقلابی به ایران»، «تابوها»، «حراج کلیه ایرانی»، «ایران، خطرناک‌ترین ملت؟»، «جنگجویان خدا»، «راقه درون ایران»، «روزی روزگاری ایران»، «دو جنسیتی‌ها در ایران» و «ایرانیوم» اختصاص دارد و تصاویری از این مستندها نیز به نمایش گذاشته شده است. 
فصل سوم، حاوی پیشنهادها و نتایج پژوهش است و نویسنده در این بخش ابتدا به مستندهای دیگری که درباره ایران ساخته شده اما در کتاب نیامده‌اند، اشاره‌ای می‌کند و وجه مشترک همه را ارایه تصویری منفی و کلیشه‌های از ایران می‌داند؛ تصویری که ایران را کشوری عقب‌مانده، ایستا و فاقد توان پیشرفت و پویایی  و ایرانیان را دیندارانی خشونت‌طلب معرفی کرده است.
نویسنده در بخش پایانی پیشنهادهایی را مطرح می‌کند و از جمله معتقد است که بررسی و تحلیل بازنمایی ایران و ایرانیان در مستندهایی از این دست باید در محافل علمی و دانشگاهی انجام شود تا علاوه بر تقویت سواد رسانه‌ای دانشجویان، زمینه‌های تعامل علمی و آکادمیک با سازمان‌های فرهنگی فراهم شود و در پرتو این تعامل گام‌هایی عملی برای شناساندن چهره واقعی ایران و ایرانی به جهانیان برداشته شود.
کتاب «سیمای ایران در مستندهای تلویزیونی غرب» در 240 صفحه، شمارگان 500 نسخه و بهای 10 هزار تومان توسط دفتر پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 1393منتشر شده است.
 
 
منبع: http://www.ibna.ir/vdcexo8zfjh8ovi.b9bj.html

از کدام قسمت وب سایت بیشتر استفاده می کنید؟
نتایج

شما در این صفحه هستید :