سیاست‌های کلی مبارزه با مواد مخدر

 • PDF

اعتیاد به مواد مخدر، مشكلی است اجتماعی كه اكثر جوامع به آن مبتلا هستند. این معضل، علاوه براینکه کانون خانواده، اقتصاد و اجتماع را ویران می‌سازد، ارتباط تنگاتنگ با مرگ و میر و شیوع امراضی چون ایدز و هپاتیت دارد و در نتیجه از عوامل موثر تخریب سلامت جامعه به شمار می‌رود.

توجه دولت و نهادهای مسئول به امر پیشگیری و مبارزه همه جانبه با این معضل اجتماعی ضروری است و می‌بایست تمهیداتی اتخاذ شود که همه مردم نسبت به مقابله با مواد مخدر احساس مسئولیت نمایند و در حوزه فرهنگ‌سازی و آموزش فعالیت‌های لازم بیش از گذشته انجام شود تا بتوان این بزه اجتماعی را محدود و کنترل کرد. لذا ضروری است برنامه‌سازان تلویزیونی نسبت به موضوع اعتیاد و آسیب‌های آن توجه ویژه داشته و در تولید برنامه‌های مختلف اعم از ترکیبی، نمایشی، مستند و ... این مساله را در ابعاد مختلف مورد توجه قرار دهند. با توجه به اینکه ابعاد مختلف این موضوع در سیاست‌های تدوین شده گنجانده شده است، به همین منظور سیاست‌های کلی مبارزه با مواد مخدر که در 12 مهرماه 1375توسط مقام معظم رهبری ابلاغ گردید به شرح زیر می‌باشد:

اهم سیاست‌های کلی مبارزه با مواد مخدر

 1. مبارزه فراگیر و قاطع علیه کلیه فعالیت‌ها و اقدامات غیرقانونی مرتبط با مواد مخدر و روان‌گردان‌ها و پیش‌سازهای آنها از قبیل کشت، تولید، ورود، صدور، نگهداری و عرضه مواد.
 2. تقویت، توسعه، تجهیز و استفاده فراگیر از امکانات اطلاعاتی، نظامی، انتظامی و قضایی برای شناسایی و تعقیب و انهدام شبکه‌ها و مقابله با عوامل اصلی داخلی و بین‌المللی مرتبط با مواد مخدر و انواع روان‌گردان‌ها و پیش‌سازهای آنها.
 3. تقویت، تجهیز و توسعه یگان‌ها و مکانیزه کردن سیستم‌های کنترلی و تمرکز اطلاعات به منظور کنترل مرزها و مبادی ورودی کشور و جلوگیری از اقدامات غیرقانونی مرتبط با مواد مخدر، روان‌گردان‌ها و پیش‌سازهای آنها و تقویت ساختار تخصصی مبارزه با مواد مخدر در نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌های ذیربط.
 4. اتخاذ راهکارهای پیشگیرانه در مقابله با تهدیدات و آسیب‌های ناشی از مواد مخدر و روان‌گردان با بهره‌گیری از امکانات دولتی و غیردولتی با تاکید بر تقویت باورهای دینی مردم و اقدامات فرهنگی، هنری، ورزشی، آموزشی و تبلیغاتی در محیط خانواده، کار، آموزش و تربیت و مراکز فرهنگی و عمومی.
 5. جرم‌انگاری مصرف مواد مخدر و روان‌گردان و پیش‌سازهای آنها جز درموارد علمی، پزشکی، صنعتی و برنامه‌های مصوب درمان و کاهش آسیب.
 6. ایجاد و گسترش امکانات عمومی تشخیص، درمان، بازتوانی و اتخاذ تدابیر علمی جامع و فراگیر باهدف:

-        درمان و بازتوانی مصرف کنندگان

-        کاهش آسیب‌ها

-        جلوگیری از تغییر الگوی مصرف از مواد کم خطر به مواد پرخطر

 1. اتخاذ تدابیر لازم برای زمینه‌سازی حمایت‌های اجتماعی پس از درمان مبتلایان به مواد مخدر و انواع روان‌گردان درزمینه اشتغال، اوقات فراغت، ارائه خدمات مشاوره و پزشکی و حمایت‌های حقوقی و اجتماعی برای افراد بازتوانی شده و خانواده‌های آنها و نیز فراهم نمودن امکانات خدمات درمانی و نیاز‌های حمایتی افراد مذکور
 2. تقویت و ارتقاء دیپلماسی منطقه‌ای و بین‌المللی مرتبط با مواد مخدر و روان‌گردان با:

-        هدفمند نمودن مناسبات

-        مشارکت فعال در تصمیم‌سازی‌ها، تصمیم‌گیری‌ها و اقدامات مربوط

-        بهره‌برداری از تجارب و امکانات فنی، پشتیبانی و اقتصادی کشور‌های دیگر و سازمان‌های بین‌المللی

-        فراهم نمودن زمینه اقدام مشترک در جلوگیری از ترانزیت غیر قانونی مواد مخدر

 1. اتخاذ تدابیر لازم برای حضور و مشارکت جدی آحاد مردم و خانواده‌ها و حمایت از تشکل‌های مردمی در زمینه‌های پیشگیری، کاهش آسیب و درمان معتادان
 2. توسعه مطالعات و پژوهش‌های بنیادی، کاربردی و توسعه‌ای در امر مبارزه با مواد مخدر و روان‌گردان و پیشگیری و درمان معتادان باتکیه بر دانش روز دنیا و استفاده از ظرفیت‌های علمی و تخصصی ذیربط در کشور
 3. ارتقاء و اصلاح ساختار نظام مدیریت مبارزه با مواد مخدر و روان‌گردان به منظور تحقق سیاست‌های کلی نظام و سرعت بخشیدن به فعالیت‌ها و هماهنگی در اتخاذ سیاست‌های عملیاتی و کلیه اقدامات اجرایی و قضایی و حقوقی.

گروه اجتماعی

حمدالله باستی

از کدام قسمت وب سایت بیشتر استفاده می کنید؟
نتایج

شما در این صفحه هستید :