پایگاه‌ها و بانک‌های اطلاعاتی لاتین

  • PDF

حمدالله باستی

برای دسترسی به یافته‌ها و تحقیقات انجام شده درمراکز پژوهشی و دانشگاه‌های خارج از کشور تعدادی از پایگاه‌های اطلاعاتی علمی و پژوهشی به منظور استفاده محققین و برنامه‌سازان از نوع منابع، شیوه جستجو و نظایر آن توضیح مختصری ارائه خواهد شد.

پایگاه Proquest

http://wwwlib.umi.com/dissertations

این پایگاه شامل اطلاعات كتاب‌شناختی و چكیده بیش از دو میلیون پایان‌نامه‌های دانشجویان هزار دانشگاه جهان (غالباً آمریكای شمالی) در مقاطع كارشناسی ارشد و دكتری است. سالانه اطلاعات 47000 پایان‌نامه جدید به این مجموعه اضافه می‌شود. امكان دستیابی به اطلاعات كتاب‌شناختی و چكیده پایان‌نامه‌های جهان از سال 1861 تا كنون (از سال 1997 به بعد همراه با 24 صفحه آغازین آن) از طریق نشانی فوق وجود دارد.

پرتال پایان‌نامه‌های كانادا (Theses Canada Portal)

http://www.collectionscanada.ca/thesescanada/index-e.html

سایت فوق كه با عنوان پرتال پایان‌نامه‌های كانادا شناخته می‌‌شود، یكی از بخش‌های منشعب از كتابخانه ملی كاناداست و می‌‌توان متن كامل پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشگاهی را در آن یافت. برای دریافت یك پایان‌نامه كافی است در بخش جستجو، اطلاعات مربوط به پایان‌نامه درخواستی را تایپ و از میان نتایج جستجو، پایان‌نامه مورد نظر را به صورت كامل و درقالب فایل PDF دریافت کرد.هیچ محدودیتی برای استفاده از متن كامل پایان‌نامه‌ها وجود ندارد و اطلاعات كامل كتاب‌شناختی درباره هر پایان‌نامه و حتی نحوه خرید آن نیز ارائه شده است.

شبكه مبادله تحقیقات موضوعی الهیات (Theological Research Exchange Network (TREN))

http://www.tren.com

كتابخانه‌ای مشتمل بر ده هزار عنوان رساله و پایان‌نامه دانشگاهی از هفتاد موسسه فعال در زمینه الهیات است. علاوه بر این، در شبكه مذكور، مقاله‌های ارائه شده به كنفرانس‌های سالانه در نشست‌های انجمن‌های دانشگاهی به صورت آنلاین در اختیار كاربران قرار می‌‌گیرد. برخی از این انجمن‌های دانشگاهی كه مقالات آن در سایت وجود دارند، عبارتند از: انجمن الهیات پروتستان انجیلی، انجمن آمریكایی تاریخ كلیسا، انجمن مطالعات اعیاد پنجاه‌گانه و... این شبكه، اسناد دانشگاهی را به سه طریق در اختیار كاربران قرار می‌‌دهد:

1- به صورت دیجیتالی یعنی از طریق اینترنت 2- نسخه رونوشت كه برای هر صفحه پانزده سنت دریافت می‌‌گردد. 3- به صورت ریز فیش

کتابخانه دیجیتالی رساله‌ها و پایان ‌ نامه‌های دانشگاهی

http://www.ndltd.org

وزارت آموزشی آمریكا دریك اقدام مبتكرانه وبا هدف ایجاد كتابخانه دیجیتالی جهانی رساله‌ها و پایان‌نامه‌های الكترونیك سایت فوق را راه‌اندازی كرده است. از همه ی دانشجویان، با عنوان تسهیم اطلاعات دانشگاهی، نیز دعوت کرده است تا پایان‌نامه‌های خود را به صورت الكترونیك در آورند و آن را از طریق اینترنت به مجموعه پایان‌نامه‌های موجود در سایت اضافه کنند. از دانشگاه‌ها،كتابخانه و افرادی كه پایان‌نامه‌های خود را به صورت الكترونیك برای این سایت ارسال كنند، حمایت خواهد کرد. اكثر دانشگاه‌های آمریكا در این طرح شركت كرده‌اند و سایر دانشگاه‌ها نیز وارد این طرح شده‌اند.

بانك اطلاعات رساله‌ها و پایان‌نامه‌های آفریقایی

http://www.aau.org/datad

این پایگاه اطلاعاتی یكی از پروژه‌های موسسه دانشگاه‌های آفریقاست. هدف موسسه از اجرای این پروژه، افزایش میزان استفاده از پایان‌نامه‌های دوره دكتری در دانشگاه‌ها و دانشكده‌های قاره آفریقا است . این پروژه درسال 2000 آغاز شده وتاكنون پایان‌نامه‌هایی با موضوع علوم اجتماعی و علوم انسانی از دانشگاه‌های كشورهای مختلف قاره آفریقا وارد بانك اطلاعات آن گردیده است. با عضویت در سایت می‌‌توان از منابع و اطلاعات مربوط به پایان‌نامه‌ها با امكاناتی نظیر جستجو بر اساس كلید واژه و یا نام نویسنده استفاده کرد.

سامانه مطالعات پژوهشی کارائیب و آمریکای لاتین

http://www.sas.ac.uk/ilas/handbook/search_index.asp

این سایت نسخه اینترنتی كتاب راهنمای مطالعات انجام شده درباره كشورهای آمریكای لاتین و كارائیب است كه دانشكده مطالعات آمریكای لاتین در دانشگاه لندن آن را چاپ می‌‌كند. مهمترین اطلاعاتی كه در سایت آمده است،فهرست دوره‌های دانشگاهی كه دردانشكده برگزار می‌‌شود و همین طور فهرستی از پایان‌نامه‌های تكمیل شده و درحال انجام دوره دكتری است كه امكان جستجو نیز در آن وجود دارد. در مطالعاتی كه در این دانشكده بر روی كشورهای آمریكای لاتین و كارائیب صورت می‌‌گیرد، تمام جنبه‌های علوم انسانی و علوم اجتماعی از جمله سیاست، ارتباطات بین‌الملل، تاریخ، روند پیشرفت‌ها، انسان‌شناسی، بهداشت عمومی و اقتصاد مورد بررسی قرار می‌‌گیرد.

پایگاه منابع پژوهش کاربردی

http://www.scu.edu.au/schools/gcm/ar/arhome.html

این سایت متعلق به دانشگاه Southern Cross در استرالیاست و در آن تعدادی از منابع و پژوهش عملی از جمله لیست‌های پستی پژوهشی، دوره آموزشی آنلاین Action Research ، مجله الكترونیك با ارائه متن كامل مقالات، رساله‌ها و پایان‌نامه‌های پژوهش عملی (متن كامل و خلاصه مقالات) و مجموعه‌ای از منابع مربوط به پژوهش عملی و موضوعات مرتبط به آن معرفی شده است.

پایان‌نامه‌های در حال اجرای موسسه تاریخی آمریكا

http://www.historians.org/pubs/dissertations

در این سایت اطلاعات بیش از 4 هزار پایان نامه آمده است كه در 171 واحد دانشگاهی در آمریكا و كانادا در حال انجام می‌‌باشند. اطلاعات مربوط به این پایان‌نامه‌ها، هر تابستان از طریق واحدهای دانشگاهی به این موسسه اعلام می‌‌شود. عضویت، نشست سالانه، جوایز و پیگیری پایان‌نامه‌ها، انتشارات و جستجو با استفاده از موتور جستجوی گوگل سایر لینك‌ها و امكانات سایت را تشكیل می‌‌دهد.

رساله‌های الکترونیکی

http://www.lib.ncsu.edu/etd

در این سایت تمامی پایان‌نامه‌ها و رساله‌های چاپی و الكترونیكی در بخش كاتالوگ‌های كتابخانه دانشگاه ایالت كالیفرنیای شمالی آمده و امكان جستجو در آن بر اساس نویسنده، عنوان و كلید واژه وجود دارد. دسترسی به متن كامل پایان‌نامه‌ها منوط به ارائه شناسه كاربری و كلمه رمز مخصوص است ولی می‌‌توان خلاصه پایان‌نامه‌ها را بدون هیچگونه محدودیتی مشاهده کرد. سیستم جستجوی پایان‌نامه‌ها در این سایت بسیار قوی و پیشرفته بوده و كاربر را به راحتی به مورد درخواستی هدایت می‌کند. علاوه بر این در بخشی به نام ETD می‌‌توان ضمن مشاهده فهرست موضوعی پایان‌نامه‌ها و یا جستجو، متن كامل برخی از پایان‌نامه‌هایی را مورد استفاده قرار داد كه به صورت فایل PDF می‌‌باشند.

پایان‌نامه‌های دانشگاه کنکوریدا Concordia

http://library.concordia.ca/help/howto/theses.php#theses

مجموعه رساله‌های الكترونیكی این دانشگاه از سه طریق قابل دستیابی است: 1- براساس تورق فهرست الفبایی نام نویسندگان 2- تورق برحسب دانشكده‌های نویسندگان 3- جستجوی كلید واژه‌ای. اطلاعات كتاب‌شناختی و چكیده برای هر رساله ارائه می‌شود و در انتهای آن متن كامل رساله به صورت PDF ارائه می‌گردد.

پایان‌نامه‌های دیجیتالی استرالیا

http://adt.caul.edu.au

در این پایگاه صدها رساله دكتری متعلق به دانشگاه‌های مختلف استرالیا وجود دارد. حوزه موضوعی این رساله‌ها بسیار وسیع و متنوع است. در این سایت امكانات جستجوی كلید واژه‌ای در عناوین رساله‌ها وجود دارد. ابتدا یك چكیده و سپس متن كامل رساله به صورت فایل PDF از طریق شبكه ارائه می‌شود.

پایان‌نامه‌های دانشگاه تگزاس

http://www.library.unt.edu/theses

در این سایت تعداد زیادی پایان نامه دكتری در موضوعات مختلف مربوط به دانشگاه تگزاس شمالی وجود دارد كه دسترسی به اطلاعات كتاب‌شناختی و چكیده آن به طور آنلاین امكان پذیر است. متن كامل برخی از پایان نامه‌ها نیز به طور كامل وجود دارد.

از کدام قسمت وب سایت بیشتر استفاده می کنید؟
نتایج

شما در این صفحه هستید :