استاد داستان کوتاه معاصر

  • PDF
امتیاز کاربر: / 1
بدخوب 
استاد داستان کوتاه معاصر
 
 
در سال 2013 (1392) هنگامی که نام وی به عنوان برنده نوبل ادبیات اعلام شد، آکادمی سوئد از خانم «آلیس مونرو» به عنوان «استاد داستان‌های معاصر کوتاه» تجلیل کرد. شاید توانایی این نویسنده در خلق داستان‌های کوتاه جذاب سبب شده تا این عنوان به وی تعلق بگیرد.
آلیس مونرو در سال 1931 در کانادا به دنیا آمد. زمانی که نوجوان بود اولین داستان خود را با عنوان « ابعاد یک سایه» نگاشت. این داستان وقتی منتشر شد که او در سال 1951 دانشجو بود. مونرو در سال 1963 کتابفروشی‌ خودش را افتتاح کرد و تا اکنون در همانجا مشغول کار است. 
مضامین داستان‌هایش در دوران جوانی، درباره خانواده و چگونه کنار آمدن با خانواده بود. اما هر چه سن او افزایش یافت مضامین داستان‌ها هم تغییر کرد. 
از ویژگی اصلی نثر مونرو، روانشناسی منطقی و تاكید بر وضعیت و روابط انسانی از زاویه زندگی روزمره انسان‌ها با تکیه بر پیچیدگی‌های خاص نوشتاری است. گروهی از منتقدان او را نماد داستان‌های زنانه می‌دانند، زیرا اغلب از نگرانی‌ها و مشکلات زنان در داستان‌هایش می‌گوید؛ برای مثال وی در یکی از آخرین آثارش که در اواخر سال 1391 با عنوان «خوشبختی در راه است» در ایران منتشر شد، روایتگر زندگی مادری است که با وجود از دست دادن سه فرزندش می‌کوشد به زندگی بازگردد. قهرمان‌های‌ اصلی او در داستان‌های این مجموعه اغلب زنانی هستند که با وجود مشکلات فراوان، صبورند و راهی برای گذشتن از مشکلات سختی‌های زندگی می‌یابند. (خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا))
خانم مونرو با وجود کهولت سن، هنوز هم به نوشتن داستان‌های کوتاه ادامه می‌دهد.
برخی از آثار خانم مونرو که در ایران ترجمه و چاپ شده‌اند عبارتند از: 
فرار، (مجموعه داستان)، آلیس مونرو، مژده دقیقی (مترجم)، ناشر: نیلوفر
رؤیای مادرم، آلیس مونرو، ترانه علیدوستی (مترجم)، تهران: نشر مرکز، ۱۳۹۰
دست مایه‌ها، آلیس مونرو، مرضیه ستوده (مترجم)
دورنمای کاسل راک، آلیس مونرو، زهرا نی‌چین (مترجم)، ناشر: افراز،۱۳۹۰
خوشبختی در راه است، آلیس مونرو، مهری شرفی، (مترجم)، ناشر:ققنوس، ۱۳۹۲
زندگی عزیز، آلیس مونرو، منیره ژیان، (مترجم)، ناشر: مهر صفا، اردیبهشت ۱۳۹۳
 
 
تهیه و تنظیم: مهری رشنو (گروه فرهنگ و ادب)؛ این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید

از کدام قسمت وب سایت بیشتر استفاده می کنید؟
نتایج

شما در این صفحه هستید :