كدام فيلم‌هاي اسكار2012 از ادبيات اقتباس شده‌اند؟

  • PDF
امتیاز کاربر: / 1
بدخوب 

اقتباس از آثار ادبي در سال‌هاي اخير توجه بسياري از دست اندركاران سينما را به خود جلب كرده است. در اسكار امسال شش فيلم از 10 فيلمي كه براي دريافت عنوان بهترين فيلم نامزد شده‌اند، اقتباسي از  ادبيات هستند. در گزارشي كه مي‌خوانيد به اين فيلم‌ها اشاره و گفته مي‌شود كه آنها از چه آثاري اقتباس شده‌اند.
فرزندان:
«فرزندان» به كارگرداني «الكساندر پين» از رماني به همين نام نوشته «كائويي هارت همينگز» اقتباس شده است. اين رمان موفق شد عنوان بهترين فيلم كمدي را از گلدن گلوب 2012 دريافت كند و جايزه بهترين بازيگر مرد را براي جورج كلوني به همراه آورد. اين رمان كه در سال 2007 منتشر شد، با روايتي زمخت، بي باك و خنده‌دار به نقد نابودي سرسبزي‌هاي هاوايي مي‌پردازد و گردهم آمدن خانواده‌ايي نامتعارف را بيان مي‌كند كه براي بازآفريني ميراث گذشته شان تلاش مي‌كنند. قهرمان اصلي اين رمان 304 صفحه‌ايي، «متيو كينگ» است.
    فوق‌العاده بلند و بيش از حد نزديك:
«فوق‌العاده بلند و بيش از حد نزديك» از رماني به همين نام نوشته «جاناتان سافران فوئر» اقتباس شده است. سافران نويسنده 34 ساله امريكايي كه اين روزها طرفداران زيادي دارد، رماني به همين نام را در سال 2005 منتشر كرد. اين نويسنده كه تاكنون چندين جايزه نويسندگان جوان را از آن خود كرده، در اين رمان 368 صفحه‌ايي داستانش را از زبان يك راوي 9 ساله كه پسري به اسم اسكار شل است، بيان مي‌كند. او جديدترين رمانش را با نام «درخت نمادها» در سال 2010 منتشر كرد. اين فيلم اقتباسي را «استفن دالدري» كارگرداني كرده است.
كمك:
«كمك» اقتباسي از رمان نخست «كاترين استاكت» است. رمان «كمك» كه در سال 2009 منتشر شد تقريباً در تمام اين مدت در فهرست پرفروش‌ها جاي داشته ‌است. داستان اين فيلم درباره خدمتكاران امريكايي- آفريقايي تبار است و در مي‌سي‌سي‌پي اوايل دهه 60  قرن بيستم مي‌گذرد. استاكت براي نوشتن اين رمان كه نخستين رمان اوست، پنج سال از زندگي خود را صرف كرد. اين رمان پس از موفقيت در امريكا در 35 كشور ديگر منتشر شد و تا تابستان امسال بيش از پنج ميليون نسخه از آن به فروش رسيد. اين رمان 451 صفحه‌ايي را «تيت تيلور» كارگرداني كرده است.
نوآوري هوگو كابرت:
«هوگو» از كتابي براي نوجوانان با عنوان «نوآوري هوگو كابرت» نوشته «برايان سلزنيك» اقتباس شده است. «مارتين اسكورسيزي» اين فيلم را كه نامزد دريافت 11 جايزه اسكار شده، با اقتباس از اين كتاب كودك كه در سال 2005 منتشر شده و درباره يك بچه يتيم در دهه 30 قرن بيستم است كه به صورت پنهاني در پشت ديوارهاي ايستگاه قطار پاريس زندگي مي‌كند، ساخته‌است. برايان سلزنيك براي اين كتاب در سال 2007 جايزه «كلدكات» را كه انجمن كتابخانه‌هاي امريكا به بهترين كتاب تصويري سال اهدا مي‌كند؛ به دست آورد.
ماني بال:
«ماني بال» از كتاب غيرداستاني نوشته «مايكل لويس» اقتباس شده است. اين كتاب با نام كامل «ماني بال: هنر برنده شدن يك بازي غيرعادلانه» در سال 2003 منتشر شد. اين كتاب درباره تيم بيسبال اوكلند و مدير آن بيلي بين است و بر تحليل اين تيم و شيوه‌هاي ويژه براي آماده‌سازي تيم در اين ورزش مي‌پردازد. اين كتاب 288 صفحه‌ايي بر زندگي شخصيت‌هاي متعددي نيز تمركز كرده كه بيلي بين از جمله آنهاست. اين فيلم را «بنت ميلر» كارگرداني كرده‌است.
       اسب جنگ:
«اسب جنگ» با اقتباس از رمان نوجوانانه «مايكل مورپورگو» به همين نام ساخته شده‌است. اين فيلم كه «استيون اسپيلبرگ» آن را كارگرداني كرده، داستان دوستي بين يك پسر و اسبش است كه از ديگران جدا مانده‌اند اما تلاش مي‌كنند تا در همه هراس ناشي از جنگ جهاني اول به بقاي خود ادامه دهند. اسب جنگ اثر مايكل مورپورگو به وسيله انتشارات اگمونت در سال 1982 منتشر شد و در همان سال جايزه كتاب «وايت برد» را از آن خود كرد. مايكل مورپورگو نويسنده بيش از 120 كتاب براي كودكان مانند پادشاهي كنساكي، آرامش شخصي و اسب جنگ است. جديدترين اثر او با عنوان «راندن وحشي» دو سال پيش منتشر شد.
منبع: برگرفته از سایت انتخاب

از کدام قسمت وب سایت بیشتر استفاده می کنید؟
نتایج

شما در این صفحه هستید :