ده فیلم اقتباسی که بهتر از کتاب‌هایشان درآمدند

  • PDF
امتیاز کاربر: / 1
بدخوب 

مریم محبعلی‌نژاد

هالیوودی‌ها وقتی که رمان‌های معروف نویسندگان را به فیلم تبدیل می‌کنند از قانون خاصی تبعیت نمی‌کنند و خیلی از آنها تبدیل به فیلم‌هایی معمولی و سرگرم کننده می‌شوند، اما در برخی موارد نادر هم دیده شده که بعضی از فیلم‌ها تأثیری بسیار عمیق حتی بیشتر از کتابشان بر مخاطب گذاشته‌اند. یک نمایشنامه ‌ نویس باهوش، یک کارگردان خلاق یا یک بازیگر حرفه‌ای عواملی هستند که می‌توانند یک اثر ادبی را به شاهکار سینمایی تبدیل کنند.

1- دیوانه آمریکایی

تریلر برت ایستون الیز درباره قاتل سریالی که به خاطر صحنه‌های خشونت شوكه کننده ‌اش خیلی سریع به شهرت رسید. منتقدان به خاطر توصیفات رمان از فساد و هرزگی به آن اعتراض کردند. اما قسمت عمده ضعف رمان مربوط به این توصیفات نبود بلکه مربوط به ابهامات آن بود. آیا پاتریک بتمن یک روانی واقعی است یا نوعی وهم و خیال؟ «ماری ‌هارون» کارگردان از سبک و تیزهوشی‌اش استفاده کرده و این مشکل را حل کرد.

2- باشگاه مشت ‌ زنی

فیلم باشگاه مشت‌زنی فیلمی ‌است به کارگردانی «دیوید فینچر» اقتباس شده از داستانی با همین نام به قلم «چاک پالانیوک». بازی براد پیت در این فیلم فراموش نشدنی است.

3- شاهین مالت

«سم لسپید» یکی از بزرگ ‌ ترین کارآگاهان داستان‌های جنایی است. این کتاب او بسیار عالی است، اما وقتی اسطوره‌ای مثل «همفری بوگارت» در فیلم اقتباسی نقش آفرینی می‌کند عجیب نیست که انتظار فیلم بهتری را داشته باشیم.

4- سه گانه ارباب حلقه‌ها

کتاب قطور افسانه شمشیر و جادوگری «جی.آر.آر تالکین» در صدها صفحه‌اش لحظات درخشان زیادی دارد که از نغمه‌های دودمان شیطان و جزئیات سراسر منطقه جغرافیایی منطقه میانی کره زمین بهره برده است. در ساختن این اثر کلاسیک مدرن سینمایی، «پیتر جکسون» از صفحات این چنینی صرف نظر کرد و روی داستان تمرکز کرد. مخصوصاً روی بخش انسانی داستان در مورد خوبی، شیطان و قدرت دوستی.

5- پدرخوانده/ پدرخوانده قسمت 2

«ماریو پوزو» یکی از بزرگ‌ترین کتاب‌های گانگستری تمام دوران را به نگارش درآورد. «فرانسیس فورد کاپولا» این کتاب را مثل نمایشنامه‌های شکسپیر تبدیل به فیلمی‌ چند قسمتی، پیچیده، غمناک و روح‌نواز کرد. این فیلم مثل کتابش فقط درمورد مافیا نیست، بلکه درمورد جنبه‌های تاریک رویای آمریکایی نیز می‌باشد.

6- پل ‌ های مدیسون کانتی

این فیلم اقتباسی از رمان پرفروش رابرت جیمز والر بود. شاید ‌هالیوودی‌ها فکر نمی‌کردند «کلینیت ایستوود» بتواند به کمک هنر بازیگری «مریل استریپ» این کتاب برنده جایزه مونت کلاب را تبدیل به فیلمی تحسین برانگیز کند.

7- آخرین موهیکن

کتاب قرن نوزدهمی ‌»جیمز فنیمور کوپر» برای خوانندگان معاصر می‌تواند مثل یک سیلی باشد، اما «مایکل مان» وقتی آن را به فیلم تبدیل کرد نه تنها از ارزشش کاسته نشد بلکه بیشتر هم شد. با یک طرح عالی شامل شرارت حق به جانب «دانیل دی لوئیس» این حماسه تاریخی، فیلم اکشن بسیار نادری شد.

8- درخشش

اقتباس داستانی «استنلی کوبریک» از رمان معروف «استفان کینگ». استنلی کوبریک فیلمی ‌با موضوع روح و یکی از ترسناک‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما را خلق کرد. داستانی تأثیرگذار که نمایانگر دیوانه ‌ بازی‌های یک مرد در مکانی دورافتاده است.

9- ترس و نفرت در لاس وگاس

«تری گیلیام» کارگردان به طور اتفاقی با رمان ‌»هانتر اس تامپسون» آشنا شد یعنی دقیقاً همان چیزی که به آن نیاز داشت: چیزی بیشتر از یک داستان معمولی. او داستان را به فیلم تبدیل کرد و بازیگر نقش اول آن یعنی «جانی دپ» بازی قابل ملاحظه‌ای از خود به یادگار گذاشت.

10- بلید رانر

فیلمی ‌ساخته شده بر اساس شاهکار فیلیپ کی. دیک به نام « Do Androids Dream of Electric Sheep » ریدلی اسکات از این سرزمین علمی ‌تخیلی اثر سینمایی عالی ساخت.

منبع: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ

از کدام قسمت وب سایت بیشتر استفاده می کنید؟
نتایج

شما در این صفحه هستید :