راه نویسنده شدن

  • PDF
امتیاز کاربر: / 1
بدخوب 

بسیاری دوست دارند نویسنده شوند و بال اندیشه و تخیل خود را به پرواز درآورده و آنچه در ضمیر خود دارند رابر روی سپید کاغذ بنویسند، اما ممکن است از نوشتن هراس داشته باشند که این هراس مانعی برای نگارش است. چگونه می‌توان شروع کرد و داستانی کوتاه را به رشته تحریر درآوریم؟ چند راه ساده اما کاربردی می‌تواند کمکی برای نوشتن یک داستان کوتاه و ساده باشد. راز موفقیت برای نویسندگی داشتن صبر، حوصله و تمرکز است.

1-   بخوانید. خواندن یکی از راه‌های ضروری است. آگاهی داشتن از فرهنگ‌ها و تاریخ کشور خود، همچنین داشتن آگاهی از دنیای اطراف، بسیار اهمیت دارد. خواندن داستان‌هایی از نویسندگان مختلف می‌تواند ذهن و اندیشه را باز کند.

2-   تلاش و سخت‌کوشی. یکی از راه‌های موفقیت داشتن تمرین و ممارست بسیار است. سخت‌کوشی و ناامید نشدن از شکست‌ها می‌تواند از راه‌های پیروزی است.

3-   یک موضوع بیابید. یافتن یک موضوع و پروراندن آن بسیار اهمیت دارد. برای یافتن موضوع باید هوشیار بود، همچنین داشتن کمی خلاقیت کمک بزرگی است که از درون وقایع روزانه می‌توان موضوعات جالب و جذابی یافت. می‌توان از میان صحبت دو فرد در اتوبوس یا هنگام خرید یا در پارک و یا هر جای دیگر موضوع داستانی کوتاه و جالب پیدا کرد و با استفاده از کمی تخیل و رویاپردازی، از درون آن داستانی جذاب و زیبا نوشت.

با دقت و موشکافی باید اطراف را دید. مطمئناً با دیدن اطراف با دقت می‌توان منابعی برای الهام گرفتن موضوع پیدا کرد.

4-   بنویسید. هروز باید نوشت تا قدرت نویسندگی بهتر شود. باید نوشت و خط زد و حتی نوشته خود را در صورت جذاب نبودن کنار گذاشت؛ بنابر این از اشتباه کردن نباید ترسید. هیچ نویسنده‌ای بدون نوشتن و خط زدن نوشته‌هایش داستان ماندگاری ننوشته است. وقتی بخشی از داستان نوشته شد باید آن را به حال خود گذاشت و زمان دیگری برای بازخوانی و باز نویسی آن باز گشت. برای تمرین  می‌توان اتفاقات روزانه را نوشت. بسیاری از نویسندگان دنیا از دل اتفاقات روزانه داستان‌هایی زیبا و ماندگار خلق کرده‌اند.

5-   از نقد کردن نترسید. نوشته‌ها را برای نقد کردن و آگاهی از دیدگاه دیگران به فردی نویسنده و یا یک دوست بدهید تا بخواند و نقد کنند. این کار هم ایده‌های نو خواهد داد و هم آنچه که  از زوایای دید پنهان مانده ،آشکار خواهد کرد. نقد کردن سبب تعالی داستان می‌شود.

6-   گسترش فرهنگ لغات. داشتن گنجینه‌ای از لغات برای یافتن بهترین واژه در داستان بسیار ضروری است. استفاده از واژه‌های مناسب برای هر گفتگو و یا برای توضیح صحنه‌ای از داستان ضرورت دارد.

7-   وجود فهرستی از ایده‌ها. برای آنچه که در اندیشه خطور می‌کند وجود یک دفترچه لازم است. انسان نمی‌تواند همه آنچه مد نظر است به خاطر بسپارد، بنابراین وجود یک دفترچه برای یادداشت کردن موارد ضروری و تراوش‌های ذهن بسیار ضروری است.

آنچه برای نویسنده شدن آنچه لازم است پشتکار است بسیارو، تمرین و وممارست سخت و بسیاراست.

ادامه دارد....

تهیه شده توسط: گروه ادبی فرهنگی

آخرین به روز رسانی در سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۵

از کدام قسمت وب سایت بیشتر استفاده می کنید؟
نتایج

شما در این صفحه هستید :