ارتش جمهوری اسلامی ایران در کلام بزرگان

  • PDF

وجود نیروهاى مسلح در همه نظامهاى سیاسى عالم، از گذشته تا اکنون، از اهمیت و ضرورت فراوانى برخوردار بوده است. امروزه، اندیشمندان و نظریه پردازان روابط بین‌الملل، جملگى بر این نظرند که برخوردارى هر نظام و حاکمیتى از آمادگى نظامى که در سایه وجود یک سازمان نظامى توانمند حاصل می آید، از عناصر کلیدى «قدرت ملى» آن کشور و نظام است.


از این رو، بیشتر دولتها، وجود نیروهاى مسلح را پیش نیازى براى بقاى ملى خود قلمداد می کنند و شواهد نیز حاکى از آن است که هنوز هیچ جایگزینى براى رفع نگرانیهاى ناشى از چگونگى مدیریت حکومت بدون وجود نیروهاى نظامى یافت نشده است. نظام اسلامى نیز نه تنها از این قاعده مستثنى نیست، بلکه چون اهداف و آرمانهایش با دشمنان داخلى و خارجى متعددى رو به رو است، نیازمندی اش به نیروهاى مسلح قوى و توانمند بیش از سایر نظامها است. ضرورت وجود نیروهاى مسلح در نظام اسلامى امرى مسلم از نظر اسلام و قانون است. آیات قرآن و روایات متعدد معصومین (علیهم السلام) بر چنین ضرورتى تأکید دارند، ضمن اینکه سیره حاکمان اسلامى به ویژه امیرالمؤمنین(علیه السلام) گواهى روشن بر ضرورت وجود نیروهاى مسلح در نظام اسلامى است. از نظر قانون اساسى و سخنان امام راحل (رحمت الله علیه) و مقام معظم رهبرى نیز، ضرورت وجود نیروهاى مسلح امرى قطعى و حتمى است. در بین نیروهای مسلح ارتش جمهوری اسلامی جایگاه ویژه‌ای دارد و مطابق با تصریح قانون اساسی ارتش جمهورى اسلامى ایران، پاسدارى از استقلال و تمامیت ارضى و نظام جمهورى اسلامى کشور را بر عهده دارد.


پس از پیروزی انقلاب، در شرایطی که دشمنان کمین کرده انقلاب و به تبعیت از آنان دوستان ناآگاه، نغمه شوم و خطرناک انحلال ارتش را سرداده بودند و ارتش در حساس‌ترین شرایط حیات خود قرار گرفته بود، امام خمینی (رحمت الله علیه) به عنوان بزرگترین حامی ارتش پای در میدان نهاد و نقشه شوم دشمنان انقلاب را نقش برآب نمود و طی پیامی با قاطعیت هرچه تمامتر، ضرورت حفظ ارتش را اعلام و در جهت انسجام، یکپارچگی و وحدت ارتش، فرمان تاریخی و مهمی را صادر فرمودند و روز 29 فروردین را روز ارتش نام‌گذاری کردند.


از همین رو لازم است رسانه ملی با استفاده از فرصت‌های موجود و ظرفیت‌های رسانه‌ای به مناسبت روز ارتش جمهوری اسلامی _ مصادف با 29 فروردین _ به تبیین، تشریح، جهت‌دهی صحیح، آگاهی‌بخشی و ... در جهت تبیین اهمیت و جایگاه ارتش جمهوری اسلامی برای مخاطبان بپردازد.


به منظور دست‌یابی به هدف فوق توجه و استفاده از دیدگاه‌های رهبران انقلاب اسلامی راهگشا است. در این رابطه تلاش نموده‌ایم گزیده‌ای از دیدگاه بزرگان انقلاب اسلامی امام خمینی(رحمت الله علیه)، رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) و استاد مطهری(رحمت الله علیه) را در نوشتار حاضر تدوین نماییم. امید است مورد استفاده برنامه‌سازان محترم قرار گیرد.

برای دریافت فایل PDF این گزارش پژوهشی کلیک کنید

 


 

از کدام قسمت وب سایت بیشتر استفاده می کنید؟
نتایج

شما در این صفحه هستید :