احسان و نیکوکاری در کلام بزرگان

  • PDF

نوع دوستی و کمک به همنوع از دیدگاه آیین الهی و جهانی اسلام امری ذاتی و فطری است. در واقع خداوند متعال تمایل به کمک کردن به همنوعان را به صورت یک شناخت در قلب هر بشری الهام کرده است. از این رو، خداوند مؤمنان را به دادگری و رعایت عدل و انصاف در زندگی فردی، خانوادگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و اخلاقی فرمان می‌دهد که نیکوکاری پیشه سازند و به یکدیگر نیکی کنند.

از سال 1369 هر سال در اسفند ماه و در آستانه عید نوروز و بهار طبیعت، مردم مهربان و نیکوکار کشور ما همزمان با هفته احسان و نیکوکاری در همایشی عظیم که تبلور نوع دوستی، نیکوکاری و مهرورزی آنان است دست‌های پر محبت و عاطفه خویش را بر سر خانواده‌های نیازمند و کودکان‌شان می‌کشند.

هفته نیکوکاری (از چهاردهم تا بیست و یكم اسفندماه) به منظور جذب كمك‌ها و هدایای مردم به خانواده‌های محروم و نیازمند برگزار می‌شود كه جمع‌آوری و توزیع آن توسط كمیته امداد انجام می‌شود. حمایت‌های رسانه‌ای آن نیز توسط رسانه‌ ملی صورت می‌گیرد. جشن نیکوکاری صرف نظر از هدایایی که طی آن جمع‌آوری می‌شود به لحاظ معنوی، اجتماعی و فرهنگی دارای کارکردهای ویژه‌ای است که از جمله آنها می‌توان به گسترش و تقویت هرچه بیشتر فرهنگ احسان و انفاق، کمک به همنوع و انسجام اجتماعی اشاره کرد.

در فرهنگ اسلامی و قرآنی، دنیا، تجارت خانه اولیای خدا و سرای بی‌نیازی و کشتگاهِ سرایی دیگر است. انسان آینده‌نگر، در پرتو بندگی شایسته در حق خداوند رحیم، با بندگان خدا از در نیکی وارد می‌شود. وظیفه تقویت، ترویج و نهادینه این فرهنگ بر عهده رسانه‌ها بویژه رسانه ملی است.

از همین رو لازم است رسانه ملی با استفاده از فرصت‌های موجود و ظرفیت‌های رسانه‌ای به مناسبت روز و هفته احسان و نیکوکاری به فرهنگ‌سازی، تقویت مشارکت همگانی این مراسم برای مخاطبان بپردازد.

به منظور دست‌یابی به هدف فوق توجه و استفاده از دیدگاه‌های بزرگان انقلاب اسلامی راهگشا است. در این رابطه تلاش نموده‌ایم گزیده‌ای از دیدگاه بزرگان انقلاب اسلامی شهید استاد مرتضی مطهری(ره)، علامه طباطبایی(ره) و آیت‌الله العظمی جوادی آملی(دام عزه) را در نوشتار حاضر تدوین نماییم. امید است مورد استفاده برنامه‌سازان محترم قرار گیرد.

برای دریافت فایل PDF این گزارش پژوهشی کلیک کنید

 

از کدام قسمت وب سایت بیشتر استفاده می کنید؟
نتایج

شما در این صفحه هستید :