حضرت زینب کبری (سلام الله علیها) و روز پرستار در کلام بزرگان

  • PDF

نویسندۀ شهیر مصری دکتر عایشه بنت الشاطی به درستی نام زینب سلام الله را «بطله کربلا» یعنی زن قهرمان کربلا نامید. در روزگاری که زینب با نام های «زینب غمخوار» و «زینب ستمدیده» در میدان عوام مردم نامیده می شد؛ بزرگانی چون حضرت امام خمینی(رحمت الله علیه)، مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و شهید استاد مطهری(رحمت الله علیه)، چهرۀ واقعی حضرت زینب(سلام الله علیها) را که گرد قرون و اعصار بر وی نشسته بود احیاء کردند.

زینب کبری (سلام الله علیها) که زمانی با چهره های تحریف شده در میان شیعیان مطرح بود و روضه خوان ها جز گریه بر برادرش تصور دیگری مطرح نمی کردند، در قالب شیرزنی که نحوه تفکرش و حتی تُن صدایش به حضرت علی (علیه السلام) اَشبه بود دختران مسلمان را هویت بخشید.

از نظر رهبر معظم انقلاب جایگاه حضرت زینب(سلام الله علیها)  فقط این نیست که از امام بیماری در کربلا حراست و پرستاری کرده است؛ حضرت زینب از روح کلی اسلام و جامعۀ آن روز مسلمین پرستاری بزرگی کرد. حضرت زینب در مقابل یک دنیا بدی، ظلم، بی‌انصافی، حیوان‌صفتی و قساوت، یک تنه ایستاد. با این ایستادگی، توانست از روح کلی اسلام حراست و پرستاری کند.

اگرچه برخی از برنامه¬های تلویزیونی به معرفی بانو حضرت زینب(سلام الله علیها)  ‌پرداخته اند، اما این امر اکتفا نمی کند و بایستی شناخت بیشتری و در ابعاد مختلف از این شیر زن کربلا پیدا کرد. آثار بسیاری در خصوص ایشان به نگارش در آمده که می توان از آنها بهره جست. لذا ضروری است رسانه ملی با استفاده از فرصت‌های موجود _ به مناسبت روز میلاد حضرت زینب (سلام الله علیها) و روز پرستار (11 دی) و برای غناء بخشیدن به محتوای برنامه ها، ابعاد مختلف شخصیت حضرت زینب (سلام الله علیها) را برای مخاطبان تشریح و بازسازی نماید.

به منظور دست‌یابی به هدف فوق توجه و استفاده از دیدگاه‌های بزرگان انقلاب اسلامی راهگشا است. در این رابطه ما نیز تلاش نموده‌ایم گزیده‌ای از دیدگاه بزرگان انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (رحمت الله علیه)، رهبرمعظم انقلاب(مدظله العالی) و استاد مطهری (رحمت الله علیه) را در نوشتار حاضر تدوین نماییم. امید است مورد استفاده برنامه‌سازان محترم قرار گیرد.

برای دریافت فایل PDF این گزارش پژوهشی کلیک کنید

از کدام قسمت وب سایت بیشتر استفاده می کنید؟
نتایج

شما در این صفحه هستید :