بازسازی و تحول نظام آموزشی - تربیتی کشور در کلام بزرگان

  • PDF

با آغاز سال تحصیلی در اول مهر، میلیون¬ها دانش¬آموز به شوق آموختن، روانه مدرسه می¬شوند و شور و شوق دانش‌آموزان جلوه زیبایی به جامعه می¬بخشد. روزهای آغازین مدرسه از جهات مختلف دارای اهمیت است. ایجاد نگرش¬های مثبت و پویا در دانش آموزان، تقویت انگیزه تلاش و تحصیل، کاهش دغدغه، اضطراب و تردید و زدودن هرگونه آثار بدبینی نسبت به درس و مدرسه و کلاس و معلم، و... همه از نکات مهمی است که باید از سوی مدیران و مسئولان مدارس مورد توجه قرار گیرد.

آموزش و پرورش یکی از سازمان‌های پیچیده و بزرگ اجتماعی در هر کشوری محسوب می¬شود که با رشد و توسعه اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی پیوندی ناگسستنی دارد. کیفیت نظام آموزشی، یکی از پایه‌های پیشرفت در جوامع امروزی است. سرمایه¬گذاری در جهت ارتقای سطح کمّی و کیفی آموزش، هرچند بازده فوری ندارد، امّا قدم اول برای تربیت نیروی انسانی مورد نیاز جامعه است. بنابراین یکی از مهم¬ترین مسائلی که باید به آن پرداخته شود ایجاد محیط آموزشی مناسب در مدارس کشور است.

در کشور ایران آموزش و پرورش از زیرساخت‌های اصلی توسعه به‌شمارمی‌آید که نیازمند تحول و بازسازی است. «سند تحول بنیادین آموزش و پرورش» که در شورای آموزش و پرورش به تصویب رسیده است به مثابه نقشه راهی است که بیانگر تغییرات و تحولات در این سیستم است. برابر سند تحول هدف وزارت آموزش و پرورش صرفاً علم آموزی نیست بلکه هدف آن تربیت علمی، اخلاقی، ایمانی و عملی دانش‌آموزان است. از همین رو، نظام آموزش و پرورش کشور باید با تأکید بر خصوصیات مشترک اسلامی ایرانی و انقلابی زمینه¬ساز کسب شایستگی‌های اخلاقی در بین دانش‌آموزان باشد و معلمان به عنوان هدایت¬کنندگان این روند نقش¬هایی در جهت سازندگی و کیفیت بخشی به این نظام ایفا نمایند. لذا ضروری است رسانه ملی با استفاده از فرصت‌های موجود و ظرفیت‌های رسانه‌ای، ضمن پشتیبانی از این سند، راهکارهایی اجرایی و عملیاتی نمودن آن را در جهت ایجاد تحول در نظام آموزشی کشور که همواره مورد تأکید رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) است تبیین و تشریح نماید.

در همین راستا، مدیریت پژوهش برنامه‌ای مرکز طرح، برنامه و ارزیابی سیما در آستانه بازگشایی مدارس و به منظور دست‌یابی به اهداف فوق گزیده‌ای از سخنان رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) را در زمینه‌های تعلیم و تربیت، تحول و نوسازی در آموزش و پرورش گردآوری و تدوین نموده ‌است.

امید است این نوشتار مورد استفاده و بهره‌برداری مدیران، برنامه‌سازان و مجریان محترم سازمان قرار گیرد.

برای دریافت فایل PDF این گزارش پژوهشی کلیک کنید

از کدام قسمت وب سایت بیشتر استفاده می کنید؟
نتایج

شما در این صفحه هستید :